Počet návštěv:

Autor: Bredik (c) 2001

   Dnes je:

   Svátek má:   


ZNAČKY PIV - GAMBRINUS

Druhy piva Gambrinus

Gambrinus Premium - sv. ležák
Složení: Voda, ječný slad, upraveny chmel, chmelovy extrakt.
Obsah alkoholu: 5,0% OBJ.

Značka Gambrinus je nejžádanější značkou piva na českém trhu. Gambrinus Premium se vyznačuje plnou, sladce sladovou chutí splývající s příjemnou hořkostí. Typická při výrobě je delší doba zrání pro upravení a zaokrouhlení výsledné chutě. Jedná se o světlé spodně kvašené pivo s 5 % obsahem alkoholu. Je k dispozici v cisternách, KEG sudech, lahvích a plechovkách. 


Gambrinus Desítka
Složení: Voda, slad, sladovnický ječmen, sacharóza, upravený chmel, chmelový extrakt.
Obsah alkoholu: 4,1% OBJ.

Gambrinus - světlé pivo z Plzně je nejprodávanějším pivem v ČR. Vyznačuje se lahodně nahořklou chutí, sytou barvou, bohatou pěnou a správným řízem. Jedná se o 10 % spodně kvašené pivo s 4,1 % obsahem alkoholu. Díky vysokému obsahu hořčíku, draslíku, fosforu a jiných stopových prvků je považován za ideální nápoj pro sportovce po fyzické zátěži. Je k dispozici v cisternách, sudech KEG, lahvích a plechovkách. 

Gambrinus se sníženým obsahem cukru

Při zachování chuťových vlastností je ve světlém spodně kvašeném ležáku snížen obsah zatěžujících sacharidů, bílkovin a využitelné energie. Pivo je vyrobeno tradičním varným postupem s následným delším prokvašením. Obsah alkoholu je 3,6 % objemu. Pivo je k dispozici ve lahvích. Nutriční hodnoty na 100 ml. piva: Bílkoviny 0,35 g, cukry 0,7 g, vláknina 0 g, sacharidy max. 0,75g, tuky 0 g, sodík 0,003 g, energetická hodnota 140 kJ, 35kcal. 

Balení piva Gambrinus
Plzeňský Prazdroj, a.s. vychází při rozhodování o druzích obalů vstříc požadavkům přímých konzumentů a svých zákazníků. Zvolené druhy obalů tak souvisí zejména s poptávkou, ale také někdy s vlastní technologií zrání. NRW lahve - 0,5 litru, Ale lahve - 0,5 litru , 0,33 litru, KEG sud - 30 a 50 litrů, Cisterny - komory po 20 nebo 30 hl, běžně tak cisterna obsahuje 70 až 80 hl, plechovky - 0,5 a 0,33 litru.

Výroba piva Gambrinus a Pilsner Urquell
Pro výrobu všech značek společnosti Plzeňský Prazdroj jsou používány nejkvalitnější druhy chmele a sladu. Tajemství specifické chuti plzeňského piva spočívá také ve velmi měkké a kvalitní plzeňské vodě, která se používá k jeho výrobě. 
Rozdíl v ceně piva Pilsner Urquell a Gambrinus je zapříčiněn rozdílným množstvím surovin a rozdílným výrobním postupem těchto piv. Vstupní suroviny jsou pro jednotlivé značky té nejvyšší kvality, jsou pečlivě vybírány a kontrolovány.

Původ jména Gambrinus
Původ je ve jménu Jana Prvního, vévody brabantského (1251 - 1294). Byl čestným předsedou bruselského sladovnického cechu ve druhé polovině 13. století. Vévoda je považován za patrona sladovníků a byl pradědečkem nejvýznačnějšího českého panovníka Karla IV. Jeho jméno se někdy psalo Gan a zkomolením slov „Gan Primus“ vzniklo Gambrinus. Vévoda byl často zobrazován sedící na sudu a s nádobou pěnícího piva v ruce.


Nejoblíbenější značka piva mezi spotřebiteli je značka Gambrinus, která je nejžádanější značkou piva na českém trhu obecně. Tvoří 73 % tuzemského prodeje Plzeňského Prazdroje, a.s. a 24 % jeho celkového exportu (včetně licenční výroby v zahraničí).

Z ocenění udělovaných na území České republiky získal Gambrinus v roce 1997 titul Desítka roku i zlatý pohár PIVEX - mezinárodní veletrh pivovarnictví a sladovnictví konaný každoročně v Brně, v roce 1998 značka Gambrinus Premium získala 3.místo ve Zlatém poháru PIVEX-u.

Značka Gambrinus byla uznána a schválena přísnými židovskými měřítky jako košer a získala certifikát. Je to díky nevšední čistotě technologických postupů výroby i produktu samotného. Znamená to též, že ingredience jsou pěstovány podle určitých náboženských předpisů a že pivovar nesmí vařit v určitých dnech svátků. 

Zdroj: stránky pivovaru Prazdroj - http://www.pilsner-urquell.com/